Current WBB Student-Athletes from Ohio in Division III

Below is a list of student-athletes from Ohio that are with an NCAA Division III women’s basketball program. Currently listing at 287 student-athletes with 61 different programs in 15 different states, let us know if you know someone that is with an NCAA Division III program that isn’t listed below.

=================================================
ILLINOIS (1)

North Central (1)
#2 Megan Duffy (Sophomore), Gilmour Academy H.S. (Chardon, Ohio)
=================================================
INDIANA (13)

DePauw (2)
#3 Ava Hassel (Sophomore), Notre Dame H.S. (Portsmouth, Ohio)
#45 Gabbie King (Sophomore), West Jefferson H.S. (West Jefferson, Ohio)

Earlham (4)
#3 Eva Lyon (Senior), Miami Valley H.S. (Dayton, Ohio)
#5 Alexei Van Schaik (Freshman), Waynesville H.S. (Waynesville, Ohio)
#12 Amari Bradford (Sophomore), Northmont H.S. (Englewood, Ohio)
#21 Mollie Lyon (Senior), Miami Valley H.S. (Dayton, Ohio)

Rose-Hulman (1)
#20 Mira Randolph (Junior), Westerville South H.S. (Westerville, Ohio)

Trine (6)
#5 Jordan Walters (Freshman), Big Walnut H.S. (Sunbury, Ohio)
#10 Katie Sloneker (Senior), Monroe H.S. (Monroe, Ohio)
#14 Sophie Sloneker (Senior), Monroe H.S. (Monroe, Ohio)
#44 Ariel Page (Freshman), Montpelier H.S. (Montpelier, Ohio)
Chelsi Giesige (Junior), Paulding H.S. (Paulding, Ohio)
Kiley Williams (Sophomore), Avon H.S. (Avon, Ohio)
=================================================
KENTUCKY (4)

Centre (1)
#24 Anna Thomas (Sophomore), Oak Hills H.S. (Cincinnati, Ohio)

Spalding (1)
#0 Ma’Kaylia Lute (Freshman), Wayne H.S. (Huber Heights, Ohio)

Transylvania (2)
#2 Amara Flores (Freshman), Lakota West H.S. (West Chester, Ohio)
#35 Dasia Thornton (Senior), Clark Montessori H.S. (Cincinnati, Ohio)
=================================================
MAINE (1)

Bates (1)
#2 Sophie Spolter (Freshman), Gahanna Columbus Academy (Blacklick, Ohio)
=================================================
MARYLAND (1)

Goucher (1)
#3 G’Vahn Pace (Junior), East CLC (Akron, Ohio)
=================================================
MASSACHUSETTS (1)

Williams (1)
#2 Devin Biesbrock (Senior), Kings Mills Kings (Cincinnati, Ohio)
=================================================
MICHIGAN (4)

Adrian (2)
Rylee Troth (Freshman), Wayne Trace H.S. (Payne, Ohio)
Rayona Wilkinson (Sophomore), Princeton H.S. (Fairfield, Ohio)

Albion (1)
#34 Angelina Mendieta (Senior), Central Catholic H.S. (Toledo, Ohio)

Olivet (1)
#33 Savannah Pavoni (Junior), Benjamin Logan H.S. (Zanesville, Ohio)

=================================================
MISSOURI (3)

Washington (3)
#1 Sabrina DelBello (Sophomore), Country Day H.S. (Cincinnati, Ohio)
#3 Karisa Grandison (Senior), Sycamore H.S. (Cincinnati, Ohio)
#21 Jordan Rich (Freshman), Olentangy Liberty H.S. (Powell, Ohio)

=================================================
NEW YORK (10)

Houghton (2)
#10 Crysta Lacrosse (Freshman), Mount Notre Dame H.S. (Cincinnati, Ohio)
#23 Tymber Lynn (Sophomore), New Albany H.S. (Gahanna, Ohio)

John Jay (1)
#44 Gillian Powell (Sophomore), Howland H.S. (Warren, Ohio)

Medaille (1)
#24 Ariea Garrett (Sophomore), Beaumont H.S. (Cleveland, Ohio)

Pratt (1)
#40 Grace Florence (Freshman), Thomas Worthington H.S. (Worthington, Ohio)

Rochester IT (1)
#10 Kaitlyn Bockelman (Sophomore), North Royalton H.S. (Brecksville, Ohio)

SUNY Brockport (1)
#11 Shannon Blankenship (Sophomore), Beaumont H.S. (Cleveland, Ohio)

SUNY Fredonia (2)
#4 Sarah Seaman (Freshman), James A. Garfield H.S. (Garrettsville, Ohio)
#23 Laurell Brown (Freshman), Cloverleaf H.S. (Seville, Ohio)

U of Rochester (1)
#2 Paige Gaynier (Sophomore), Delphos St. John’s H.S. (Delphos, Ohio)

=================================================
NORTH CAROLINA (1)

William Peace (1)
Myla Barnes (Senior), Trotwood-Madison H.S. (Dayton, Ohio)

=================================================
OHIO (210)

Baldwin-Wallace (17)
#0 Carolyn Wochele (Junior), Mentor H.S. (Mentor, Ohio)
#2 Emily Irwin (Sophomore), Watkins Memorial H.S. (Pickerington, Ohio)
#4 Sadie Arend (Sophomore), Carey H.S. (Carey, Ohio)
#10 Regan Schill (Senior), Elyria Catholic H.S. (Sheffield Village, Ohio)
#11 Alyssa Miller (Freshman), New Philadelphia H.S. (New Philadelphia, Ohio)
#12 Alison Menendez (Freshman), Hudson H.S. (Hudson, Ohio)
#13 Brooke Thompson (Freshman), Little Miami H.S. (Maineville, Ohio)
#20 Leah Riley (Freshman), Sycamore H.S. (Cincinnati, Ohio)
#21 Kaycie Badylak (Freshman), Archbishop McNicholas H.S. (Cincinnati, Ohio)
#23 Megan Hensel (Graduate Student), Upper Sandusky H.S. (Upper Sandusky, Ohio)
#24 Bella Vaillant (Sophomore), Perrysburg H.S. (Perrysburg, Ohio)
#25 Caely Ressler (Sophomore), Napoleon H.S. (Napoleon, Ohio)
#33 Kira Philpot (Junior), Stow-Munroe Falls H.S. (Stow, Ohio)
#34 Sylvie Sonneman (Junior), Greenview H.S. (Jamestown, Ohio)
#45 Megan Jurosic (Junior), New Knoxville H.S. (New Knoxville, Ohio)
Haylee Baker (Freshman), Shelby H.S. (Shelby, Ohio)
Brenna Varga (Junior), Magnificat H.S. (Avon, Ohio)

Bluffton (16)
#2 Olvia Zender (Sophomore), Hopewell-Loudon H.S. (Fostoria, Ohio)
#3 Madison Brown (Freshman), North Central H.S. (Montpelier, Ohio)
#5 Peyton Henry (Senior), Leipsic H.S. (Leipsic, Ohio)
#11 Sammy Shardo (Senior), Liberty-Benton H.S. (Findlay, Ohio)
#13 Maddie Fitzpatrick (Junior), Mount Gilead H.S. (Mount Gilead, Ohio)
#14 Kirstin Schlumbohm (Freshman), DeGraff Riverside H.S. (DeGraff, Ohio)
#15 Kayla Prigge (Sophomore), Patrick Henry H.S. (Hamler, Ohio)
#20 Breena Plank (Sophomore), Ashland H.S. (Ashland, Ohio)
#22 Kyla Columber (Freshman), Marion Pleasant H.S. (Marion, Ohio)
#24 Morgan Smith (Senior), Arlington H.S. (Arlington, Ohio)
#31 Katie Sims (Freshman), Perrysburg H.S. (Perrysburg, Ohio)
#32 Lacie Fenstermaker (Freshman), Pandora-Gilboa H.S. (Leipsic, Ohio)
#33 Tamron Brinkman (Sophomore), East Dayton Christian H.S. (Dayton, Ohio)
#34 Lindsey Smith (Sophomore), Kenton H.S. (Mount Victory, Ohio)
#40 Katie Neuhart (Freshman), Delaware Christian H.S. (Delaware, Ohio)
#42 Karissa Welte (Junior), Cory-Rawson H.S. (Jenera, Ohio)

Capital (13)
#2 Aly Ray (Sophomore), Toledo Notre Dame Academy (Toledo, Ohio)
#3 Erin Burns (Junior), Columbus St. Francis De Sales H.S. (Westerville, Ohio)
#5 Laney Murphy (Sophomore), Waynedale H.S. (Fredericksburg, Ohio)
#11 Skylar Blatnik (Freshman), Painesville Riverside H.S. (Painesville, Ohio)
#12 Sydney Bourquin (Junior), Jonathan Alder H.S. (Plain City, Ohio)
#13 Demi Brewer (Senior), Dublin Jerome H.S. (Plain City, Ohio)
#22 Katie Burke (Junior), Fairfield Union H.S. (Lancaster, Ohio)
#23 Bri O’Connor (Sophomore), Hilliard Davidson H.S. (Hilliard, Ohio)
#24 Kaylee Cyphers (Senior), Cedarville H.S. (Cedarville, Ohio)
#25 Gabby Ledbetter (Senior), New London H.S. (New London, Ohio)
#30 Jenna Horsley (Freshman), Teays Valley H.S. (Ashville, Ohio)
#31 Rani Thigpen (Freshman), Trinity H.S. (Cleveland, Ohio)
#34 Maddie Dougoud (Junior), Mercy-McAuley H.S. (Cincinnati, Ohio)

Case Western Reserve (1)
#24 Quinn Watercutter (Freshman), Centerville H.S. (Centerville, Ohio)

Defiance (15)
#3 Nicole Sims (Senior), Preble Shawnee H.S. (Camden, Ohio)
#4 Kalista Friday (Freshman), Monroe Central H.S. (Woodsfield, Ohio)
#5 Kaitlin Paul (Sophomore), Oak Harbor H.S. (Oak Harbor, Ohio)
#11 Ali Mowen (Freshman), Eaton H.S. (Eaton, Ohio)
#12 Addy Allen (Freshman), Wapakoneta H.S. (Wapakoneta, Ohio)
#14 Kylie Brinkman (Junior), Otsego H.S. (Tontogany, Ohio)
#15 Kloey Webb (Freshman), Bloom-Carroll H.S. (Carroll, Ohio)
#20 Lexie Sparks (Senior), Kings H.S. (Trenton, Ohio)
#21 Lauren Criblez (Senior), Allen East H.S. (Harrod, Ohio)
#23 Chyna Trois (Freshman), Westland H.S. (Columbus, Ohio)
#24 Taylor Day (Grad Student), North Union H.S. (West Mansfield, Ohio)
#25 Zadria King (Freshman), Lincolnview H.S. (Middle Point, Ohio)
#30 Teagan Hunt (Sophomore), Toledo Central Catholic H.S. (Perrysburg, Ohio)
#32 Taylor Steinbrunner (Senior), Beavercreek H.S. (Beavercreek, Ohio)
#33 Cait Good (Junior), Napoleon H.S. (Napoleon, Ohio)

Denison (5)
#23 Gabby Elliott (Senior), Columbus St. Francis DeSales (Blacklick, Ohio)
#33 Maddie Goodman (Sophomore), Olentangy Berlin H.S. (Delaware, Ohio)
#34 Abigail Westmeyer (Sophomore), Ottawa Hills H.S. (Toledo, Ohio)
#35 Ava Warcaba (Junior), Hathaway Brown H.S. (Chagrin Falls, Ohio)
#44 Mikaila Carpenter (Senior), Orrville H.S. (Orrville, Ohio)

Franciscan U of Steubenville (3)
#4 Natalie Conner (Junior), Bishop Fenwick H.S. (Liberty Township, Ohio)
#15 Bri DeChristopher (Sophomore), Steubenville Catholic Central H.S. (Bloomingdale, Ohio)
#34 Daelyn Staehling (Freshman), Blanchester H.S. (Blanchester, Ohio)

Heidelberg (19)
#1 Sequoia Bradley (Freshman), Gahanna Lincoln H.S. (Columbus, Ohio)
#2 Navia Smith (Freshman), Shroder H.S. (Cincinnati, Ohio)
#3 Gabbie Pastorius (Freshman), Newark H.S. (Newark, Ohio)
#4 Maciaha Irving (Freshman), Trinity H.S. (Cleveland, Ohio)
#5 Ashley Ballard (Sophomore), Centerville H.S. (Centerville, Ohio)
#11 Elisha Carter (Sophomore), Calvary Christian H.S. (Bellefontaine, Ohio)
#13 Cheyanne Bean (Freshman), Lima Senior H.S. (Lima, Ohio)
#15 Taylor Ratliff (Sophomore), Buckeye Central H.S. (New Washington, Ohio)
#20 Keeley Wright (Freshman), Gahanna Lincoln H.S. (Gahanna, Ohio)
#21 Emma Keto (Sophomore), Southeast H.S. (Ravenna, Ohio)
#22 Kristen Harrah (Freshman), Clyde H.S. (Clyde, Ohio)
#23 Morgan Altenburger (Sophomore), Marietta H.S. (Marietta, Ohio)
#24 Amari Slaughter (Freshman), Orrville H.S. (Wooster, Ohio)
#25 Bailey Walter (Grad Student), Shelby H.S. (Shelby, Ohio)
#32 Alyssa Martin (Senior), Ellet H.S. (Akron, Ohio)
#33 Kerry Copenhaver (Freshman), Benjamin Logan H.S. (Bellefontaine, Ohio)
#34 Brigid Enright (Freshman), Lake H.S. (Walbridge, Ohio)
#35 Randi Wilson (Freshman), Northwood H.S. (Northwood, Ohio)
#40 Morgan Riemenschneider (Freshman), Fairfield H.S. (Fairfield, Ohio)

Hiram (10)
#0 Taylor Valaitis (Senior), Eastlake North H.S. (Eastlake, Ohio)
#1 Breyana Buxton (Sophomore), East Canton H.S. (East Canton, Ohio)
#3 Jocelyn Janda (Sophomore), Chardon H.S. (Chardon, Ohio)
#4 Maddie Stevenson (Freshman), Perry H.S. (Perry, Ohio)
#12 Reagan Pettigrew (Freshman), Southeast H.S. (Edinburg, Ohio)
#20 Brooke Hickman (Sophomore), Mentor H.S. (Mentor, Ohio)
#21 Kelsie Gaiser (Junior), Brunswick H.S. (Brunswick, Ohio)
#22 Ava Mory (Freshman), Crestwood H.S. (Garrettsville, Ohio)
#23 Anastasia Lawler (Junior), Hudson H.S. (Hudson, Ohio)
#24 Iyana Smith (Senior), Villa Angela -St. Joseph H.S. (Euclid, Ohio)

John Carroll (12)
#00 Carmen Heuker (Freshman), Botkins H.S. (Botkins, Ohio)
#2 Bella Carcioppolo (Freshman), Mentor H.S. (Mentor, Ohio)
#4 Ryley Chambers (Sophomore), Canfield H.S. (Canfield, Ohio)
#5 Halle Landies (Junior), Chardon H.S. (Chardon, Ohio)
#13 Maddie Pietrowski (Sophomore), Walsh Jesuit H.S. (Medina, Ohio)
#14 Katie Zatta (Freshman), Catholic Central H.S. (Steubenville, Ohio)
#15 Angela Vitantonio (Junior), Walsh Jesuit H.S. (Independence, Ohio)
#21 Giselle Johnson (Sophomore), Andrews Osborne Academy H.S. (Willoughby, Ohio)
#22 Kaylie McKenney (Freshman), Milford H.S. (Cincinnati, Ohio)
#23 Christina Passerell (Grad Student), Hathaway Brown H.S. (Twinsburg, Ohio)
#24 Morgan Featherstun (Sophomore), Perrysburg H.S. (Perrysburg, Ohio)
#33 Ava Ryncarz (Freshman), Aurora H.S. (Aurora, Ohio)

Kenyon (1)
#23 Alyssa Gest (Freshman), Upper Arlington H.S. (Columbus, Ohio)

Marietta (16)
#1 Mae Mastin (Freshman), Tecumseh H.S. (Springfield, Ohio)
#2 Haley Ross (Senior), Aurora H.S. (Aurora, Ohio)
#3 Camille Cummins (Senior), Cardinal H.S. (Middlefield, Ohio)
#4 Sophia Murray (Freshman), Rocky River H.S. (Rocky River, Ohio)
#5 Hannah Schill (Junior), Archbishop Hoban H.S. (Rootstown, Ohio)
#10 Adi Hill (Sophomore), Marietta H.S. (Marietta, Ohio)
#12 Mariah Goodard (Senior), Orrville H.S. (Orrville, Ohio)
#15 Makenzie Wilson (Junior), Wapakoneta H.S. (Wapakoneta, Ohio)
#20 Ally Grake (Sophomore), Little Miami H.S. (Morrow, Ohio)
#21 Erin Hahn (Senior), Louisville H.S. (Louisville, Ohio)
#22 Madison Cecil (Junior), Highland H.S. (Centerburg, Ohio)
#25 Kelly Levering (Junior), Olentangy Liberty H.S. (Powell, Ohio)
#30 Morgan Dixon (Freshman), Badin H.S. (Fairfield Township, Ohio)
#32 Paige Tolson (Sophomore), Federal Hocking H.S. (Guysville, Ohio)
#33 Jenna Smith (Freshman), James A. Garfield H.S. (Garrettsville, Ohio)
#34 Hannah Kroft (Junior), Marietta H.S. (Marietta, Ohio)

Mount St. Joseph (6)
#1 Karlee Mills (Freshman), Fairfield H.S. (Fairfield, Ohio)
#4 Julia Gooding (Sophomore), Taylor H.S. (Cleves, Ohio)
#12 Anyiah Murphy (Sophomore), Columbus Africentric H.S. (Columbus, Ohio)
#13 Gabby Needham (Freshman), Taylor H.S. (Cleves, Ohio)
#15 Carlee Daulton (Senior), Ripley Union Lewis Huntington H.S. (Ripley, Ohio)
#25 Ella Breitfelder (Junior), Seton H.S. (Cincinnati, Ohio)

Muskingum (12)
#1 Halle Morehead (Sophomore), Southeast H.S. (Deerfield, Ohio)
#2 Courtney Hivick (Freshman), Grand Valley H.S. (Orwell, Ohio)
#3 Kenzie Bicking (Sophomore), Dublin Coffman H.S. (Dublin, Ohio)
#10 Elizabeth Key (Freshman), Lakota West H.S. (Liberty, Ohio)
#12 Tori Jones (Freshman), Dover H.S. (New Philadelphia, Ohio)
#14 Claudia Harrington (Freshman), Covington H.S. (Bradford, Ohio)
#21 Lizzy Allen (Freshman), Edgewood H.S. (Trenton, Ohio)
#22 Taylor Demassimo (Junior), Norwayne H.S. (Sterling, Ohio)
#23 Caitlyn Demassimo (Sophmore), Norwayne H.S. (Sterling, Ohio)
#33 Abby Boeing (Freshman), St. Ursula H.S. (Harrison, Ohio)
#35 Kasi Tully (Freshman), Tuslaw H.S. (Massillon, Ohio)
#42 Anna Lippiatt (Freshman), West Branch H.S. (Salem, Ohio)

Oberlin (4)
#1 Ellie Pollock-Ballard (Freshman), Grove City H.S. (Grove City, Ohio)
#4 Angela Kumler (Freshman), John Glenn H.S. (New Concord, Ohio)
#11 Marley Cox (Sophomore), Country Day H.S. (Cincinnati, Ohio)
#34 Bryana Woodard (Sophomore), Summit Country Day H.S. (Cincinnati, Ohio)

Ohio Northern (12)
#4 Jada Benjamin (Sophomore), Valley Forge H.S. (Parma, Ohio)
#10 Kasey Knippen (Senior), Ottoville H.S. (Ottoville, Ohio)
#11 Abby Dickson (Sophomore), Valley View H.S. (Germantown, Ohio)
#12 Layla Dials (Sophomore), Willard H.S. (Willard, Ohio)
#14 Mackenzie Suprano (Freshman), Waterford H.S. (Cutler, Ohio)
#15 Noelle Ruane (Freshman), St. Mary’s H.S. (St.Mary’s, Ohio)
#23 Kaylynn Fetters (Freshman), Miami East H.S. (Troy, Ohio)
#25 Grace Dean (Junior), Avon Lake H.S. (Avon, Ohio)
#31 Kelsey Siereveld (Sophomore), Lakota East H.S. (Liberty Township, Ohio)
#32 Kristen Luersman (Junior), Fort Jennings H.S. (Fort Jennings, Ohio)
#33 Peyton Warnecke (Junior), Ottawa-Glandorf H.S. (Glandorf, Ohio)
#44 Brooke Allen (Sophomore), Woodmore H.S. (Woodville, Ohio)

Ohio Wesleyan (18)
#1 Kelsey Wolfe (Sophomore), Waynedale H.S. (Apple Creek, Ohio)
#3 Kiley Wolf (Sophomore), Massillon Perry H.S. (Massillon, Ohio)
#4 Alexandria Magers (Freshman), East Knox H.S. (Howard, Ohio)
#10 Kelsey Shiley (Freshman), Tiffin Calvert H.S. (Fostoria, Ohio)
#11 Kasey Schipfer (Junior), Mechanicsburg H.S. (Mechanicsburg, Ohio)
#12 Alayna McMullen (Sophomore), Massillon Jackson H.S. (Canton, Ohio)
#15 Alyssa Griner (Sophomore), Hayes H.S. (Delaware, Ohio)
#20 Avery Mazeiner (Sophomore), Big Walnut H.S. (Sunbury, Ohio)
#21 Mia Guscoff (Freshman), Massillon Perry H.S. (Canton, Ohio)
#22 Chelsea Edington (Sophomore), Buckeye Valley H.S. (Delaware, Ohio)
#23 Maddie Schumacher (Sophomore), Calvert H.S. (Tiffin, Ohio)
#24 Elizabeth Homan (Junior), Anderson H.S. (Cincinnati, Ohio)
#30 Kelsey Adelman (Freshman), Louisville H.S. (Louisville, Ohio)
#32 Kendall Dieringer (Freshman), St. Mary’s Memorial H.S. (St. Mary’s, Ohio)
#35 Katie Glowacki (Freshman), Rossford H.S. (Rossford, Ohio)
#42 Karlee Ross (Sophomore), Fort Frye H.S. (Beverly, Ohio)
#44 Lauren Denison (Junior), Watkins Memorial H.S. (Pataskala, Ohio)
#51 Lauren Gerber (Sophomore), Thomas Worthington H.S. (Worthington, Ohio)

Otterbein (13)
#00 Haley Dennis (Sophomore), New Albany H.S. (New Albany, Ohio)
#1 Amya Harris (Sophomore), Kilbourne H.S. (Worthington, Ohio)
#2 Natalie Galaida (Senior), Brunswick H.S. (Brunswick, Ohio)
#3 JuJu Grubich (Freshman), Lincoln H.S. (Gahanna, Ohio)
#10 Katie McCrary (Junior), Northmont H.S. (Englewood, Ohio)
#11 Claire Radabaugh (Junior), Edon H.S. (Edon, Ohio)
#12 Olivia Majors (Junior), Springboro H.S. (Springboro, Ohio)
#20 Jenna Hoschouer (Redshirt Senior), Northmont H.S. (Dayton, Ohio)
#21 Serenity Castle (Freshman), Catholic Central H.S. (South Vienna, Ohio)
#23 Kathleen DeCarlo (Redshirt Senior), St. Joseph Academy H.S. (Bay Village, Ohio)
#24 Ella Nagel (Freshman), Loveland H.S. (Loveland, Ohio)
#32 Alexis Amabile (Sophomore), Hayes H.S. (Delaware, Ohio)
#34 Natalie Allen (Freshman), Bishop Fenwick H.S. (Cincinnati, Ohio)

Wooster (3)
#1 Shalen Guilliams (Freshman), Loudonville H.S. (Loudonville, Ohio)
#20 Alex Walker (Junior), Twinsburg H.S. (Twinsburg, Ohio)
#25 Ella Biondi (Freshman), Mentor H.S. (Mentor, Ohio)

Mount Union (14)
#0 Dae Dae Nash (Sophomore), Buchtel H.S. (Akron, Ohio)
#1 Halle Ignacio (Freshman), Massillon Jackson H.S. (Canton, Ohio)
#5 Emma Cannon (Senior), Dalton H.S. (Dalton, Ohio)
#10 Addison Mucci (Freshman), St. Thomas Aquinas H.S. (Canton, Ohio)
#11 Hailey Haywood (Sophomore), Barberton H.S. (Barberton, Ohio)
#12 McKayla Dunkle (Freshman), Harrison Central H.S. (Cadiz, Ohio)
#13 Sierra Schlosser (Freshman), Bishop Ready H.S. (Galloway, Ohio)
#14 Bailey Shutsa (Freshman), Norton H.S. (Wadsworth, Ohio)
#21 Audrey Livesay (Freshman), Revere H.S. (Akron, Ohio)
#22 Madison Hensley (Senior), Gahanna Lincoln H.S. (Blacklick, Ohio)
#23 Lily Sweeney (Junior), Northview H.S. (Sylvania, Ohio)
#24 Ciena Matheny (Freshman), Wadsworth H.S. (Wadsworth, Ohio)
#25 Ali Hudik (Sophomore), Lake Catholic H.S. (Mentor, Ohio)
#44 Ciara Horney (Freshman), Cedarville H.S. (Yellow Springs, Ohio)

=================================================
PENNSYLVANIA (29)

Allegheny (2)
#11 Elly Gray (Sophomore), Harvey H.S. (Painesville, Ohio)
#13 Kate Leach (Freshman), Upper Arlington H.S. (Columbus, Ohio)

Bryn Mawr (1)
#33 Zoe Boxill (Sophomore), Bexley H.S. (Columbus, Ohio)

Chatham (1)
#1 Ashlie Louden (Sophomore), Beallsville H.S. (Beallsville, Ohio)

Clarks Summit (1)
#23 Alison Aten (Senior), HEARTS for Jesus Christ H.S. (Streetsboro, Ohio)

Geneva (3)
#4 Mackenzie Barricklow (Sophomore), Homeschooled (Lorain, Ohio)
#24 Madi Matthews (Freshman), Heartland Christian H.S. (Columbiana, Ohio)
#33 Adrianna Campbell (Freshman), Lakeside H.S. (Ashtabula, Ohio)

Grove City (1)
#13 Kiley Ingram (Sophomore), Kings Mills Kings H.S. (Cincinnati, Ohio)

La Roche (5)
#1 Danajah Sanders (Senior), Brush H.S. (Cleveland, Ohio)
#5 Dalayah Johnson (Junior), Brush H.S. (Cleveland, Ohio)
#11 Jada Lazaro (Junior), Austintown Fitch H.S. (Youngstown, Ohio)
#24 Delsha Jackson (Junior), Bedford H.S. (Cleveland, Ohio)
#25 Makayla Abram (Sophomore), Steubenville H.S. (Steubenville, Ohio)

Penn State – Erie Behrend (1)
#33 Alexis Furyes (Sophomore), Highland H.S. (Medina, Ohio)

Saint Vincent (1)
#32 Lizzie Bender (Junior), Gilmour Academy H.S. (Twinsburg, Ohio)

Thiel College (5)
#3 Taylor Susany (Sophomore), Struthers H.S. (Struthers, Ohio)
#5 Teagan Pierce (Freshman), Lakeview H.S. (Cortland, Ohio)
#11 Shayla Foster (Freshman), East Liverpool H.S. (East Liverpool, Ohio)
#12 Grace Adams (Senior), Lake Ridge Academy H.S. (Cleveland, Ohio)
#24 Destiny Merriwether (Senior), East H.S. (Youngstown, Ohio)

Pitt-Bradford (1)
#21 Ashley Hall (Senior), Pymatuning Valley H.S. (Williamsfield, Ohio)

Washington & Jefferson (1)
#25 Sydney Snyder (Sophomore), Loudonville H.S. (Loudonville, Ohio)

Waynesburg (1)
#23 Anika Dansby (Senior), Massillon Washington H.S. (Massillon, Ohio)

Westminster (5)
#1 Breannda Davis (Junior), Streetsboro H.S. (Streetsboro, Ohio)
#13 Caitlyn Condoleon (Junior), Warren John F. Kennedy H.S. (Warren, Ohio)
#14 Camden Hergenrother (Senior), Cardinal Mooney H.S. (Salem, Ohio)
#34 Gracie Schill (Freshman), Archbishop Hoban H.S. (Akron, Ohio)
#35 Lindsay Bell (Senior), Ursuline H.S. (Youngstown, Ohio)

=================================================
VIRGINIA (1)

Washington & Lee (1)
#5 Sarah Zimmerman (Freshman), Country Day H.S. (Cincinnati, Ohio)

=================================================
WEST VIRGINIA (7)

Bethany (7)
#3 Vanessa Frascone (Freshman), Tuslaw H.S. (Massillon, Ohio)
#14 Makenzee Mason (Junior), Bloom-Carroll H.S. (Lithopolis, Ohio)
#15 Alyssa Serensky (Junior), Western Reserve H.S. (Berlin Center, Ohio)
#20 Ashleigh Wheeler (Sophomore), Shenandoah H.S. (Quaker City, Ohio)
#21 Marisa Malone (Sophomore), Fairfield Union H.S. (Lancaster, Ohio)
#22 Alexis Heap (Senior), Copley H.S. (Akron, Ohio)
#42 Samaria Murry (Senior), St. Vincent – St. Mary H.S. (Akron, Ohio)

=================================================
WISCONSIN (1)

Marian (1)
Marie Murphy (Junior), East Canton H.S. (East Canton, Ohio)
=================================================

One thought on “Current WBB Student-Athletes from Ohio in Division III

  1. Pingback: NCAA Division III Tournament | Ohio Hoop News

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s